Komatsu SAA6D114E-6 Engine for Komatsu D71EXi-24 Bulldozer
The Komatsu D71EXi-24 bulldozer is a compact and efficient machine designed for construction, land leveling, and small-scale mining operations. The vehicle has an operating weight of 22700 kg and is mainly powered by a SAA6D114E-6 engine with a main power of 177 kW and a torque of 2200 rpm.
EMAC Group Participates in Automechanika Istanbul Exhibition in Istanbul
EMAC Customer Interview-Thailand Engineering Company
EMAC Customer Interview-Indonesia Shipyard
Identification and Classification Report for Air Transport of Goods
Advantages of Komatsu SAA6D114E-6
Technical Specifications
| Bulldozer Model: |
D71EXi-24 |
| Engine Model: | Komatus SAA6D114E-6 |
| Rated Power: | 177 kW |
| Rated Speed: | 2200 RPM |
| Operating Weight: | 22700 kg |
| Bucket Capacity: | 4.4 m³ |
| Number of cylinders: |
6 |
| Bore: | 4.5 in |
| Stroke: | 5.7 in |
| Piston displacement: | 540 in³ |
| Type: | Water-cooled, direct injection |
| Lead Time: | 15 – 30 Working Days |
| Payment Terms: | T/T,L/C |
| Hydraulic System Information of Komatsu D71EXi-24 Bulldozer | |||
| Type | Closed-centre load sensing system (CLSS) | Blade Lift | 2 * 120 mm |
| Maximum Pump Flow | 235 L/min | Blade Lilt | 130 mm |
| Relief valve setting – For implement | 28.8 MPa, 294 kgf/cm² | Blade Angle | 2 * 110 mm |
| Hydraulic Cylinder | No. of cylinders * bore | ||
| Coolant & Lubricant Capacity Information of Komatsu D71EXi-24 Bulldozer | |||
| Fuel Tank | 439 ltr | Final Drive, Each Side | 10 ltr |
| Coolant | 54.5 ltr | Hydraulic Tank | 154 ltr |
| Engine oil | 30.5 ltr | DEF Tank | 20 L |
| ——END—— | |||
General Infomation of Komatsu SAA6D114E-6 Engine |
| Engine Model | Komatsu SAA6D114E-6 | Horsepower, Gross – SAE J1995 | 179 kW / 240 HP |
| Type | 4-cycle, water-cooled, direct injection | Horsepower, Net – ISO 9249 / SAE J1349 | 177 kW / 237 HP |
| Aspiration | Turbocharged, air-to-air aftercooled | Rated RPM | 2100 min-1 |
| Number of Cylinders | 6 | Fan Drive Type | Hydraulic |
| Bore * Stroke | 114 mm * 144.5 mm | Emissions Certification | EPA Tier 4 Final Engine |